Chováme čmeláky
Přidáno 03.06.2023 08:36:28 Počet shlédnutí 421
13. 5. 2023 jsme si přivezli ze Zemědělského výzkumu spol s r. o. Troubsko dvě rodinky čmeláka zemního Bombus terrestris. Jde o čmeláka místního původu, který neohrožuje naši biodiverzitu. V České republice patří mezi zákonem chráněné druhy hmyzu.
Čmeláci jsou společenský hmyz, který tvoří jednoleté kolonie s jedinou královnou a množstvím dělnic, čítající desítky až stovky jedinců. Živí se nektarem a pylem. Jsou velmi důležitými opylovači.
Životní cyklus čmeláků
1. Matka-královna se probouzí
Matka-královna se probouzí a hledá hnízdiště
2. Založení hnízda
Matka-královna zakládá hnízdo.
3. Starost o první generaci dělnic
Matka-královna naklade vajíčka a sama se stará o první generaci dělnic (soliterní fáze).
4. Růst hnízda
V hnízdě vylíhnou první dělnice a pomáhají sbírat potravu.
Matka-královna se věnuje pouze kladení vajíček, péči o potomstvo a za normální situace, tedy v případě, že dělnice zajistí dostatek potravy, již hnízdo neopouští. Matka klade vajíčka, z kterých se rodí nové generace dělnic.
5. Zrození pohlavních jedinců – nových matek a samců
Hnízdo zesílí na tolik, že je schopno zajistit dostatek potravy pro nové matky a samce. Samci vylétají z hnízda a již se tam nevrací.
Nové matky se mimo hnízdo páří s nepříbuznými samci. Během krátké doby hnízdo opouštějí/opustí a zimují (hibernují) zahrabány v zemi (tzv hibenakulum).
6. Matka-královna (zakladatelka) slábne a umírá
Matka-královna, zakladatelka hnízda, slábne a umírá. V hnízdě dělnice kladou vajíčka ze kterých se rodí pár posledních samců.
7. Hnízdo zaniká
Samci opouštějí hnízdo, hledají matky, se kterými se spáří. Samci postupně umírají. Dělnice stárnou a umírají, nové dělnice se nerodí. Hnízdo zaniká a podléhá zkáze (parazité, plíseň).
8. Přezimování matek-budoucích zakladatelek nové generace
V zemi spí oplozené nové matky – budoucí matky-královny.
(Převzato Čmeláci PLUS)